Jak szybko pozbyć się strachu przed wystąpieniem

Jeżeli boisz się wystąpień publicznych lub po prostu odczuwasz ogromną tremę przed zebraniami, na których zabierasz głos, mam dla Ciebie coś co może Ci pomóc. To 5-minutowe ćwiczenie, które wyrówna oddech, uspokoi Cię i sprawi, że będziesz mówcą nieustraszonym!

Strach odczuwany przed wystąpieniami publicznymi może wywołać reakcję ucieczki/walki, więc trzeba sobie poradzić z burzą emocjonalną i reakcją fizyczną na ten stan, na przykład w trakcie ważnej prezentacji. Warto zawczasu uzbroić się w wiedzę, jak w takiej sytuacji się ratować.

Spróbuj zastosować proste ćwiczenia uspokajające, które proponuje aktor i trener wystąpień publicznych Gary Genard. Zajmują tylko pięć minut. Zmniejszą stres i wzmocnią odwagę, a jednoczenie pozwolą zachować przytomność umysłu i stawić czoła trudnej sytuacji.

Prawidłowe oddychanie czyni cuda

Jednym z najskuteczniejszych narzędzi radzenia sobie z tremą jest prawidłowe oddychanie. Nic tak szybko i niezawodnie nie łagodzi napięć psychicznych i emocjonalnych, jak spokojne, kontrolowane oddychanie przeponowe. Opanowanie sztuki kontrolowania oddechu jest jednym z narzędzi praktyki uważności.

Aktywacja układu nerwowego

Stosowanie sztuki oddychania w łagodzeniu stresu aktywuje przywspółczulny układ nerwowy. Nasz autonomiczny układ nerwowy składa się z układu współczulnego i przywspółczulnego, które działają przeciwstawnie. Ten pierwszy pobudza reakcję walki/ucieczki, co może wywoływać strach, a nawet atak paniki podczas wystąpienia publicznego. A układ przywspółczulny działa hamująco – pozwala odpocząć, zregenerować się. Kontrolując oddech, można aktywować układ przywspółczulny.

Uspokajanie burzy

Także stosowanie techniki zmniejszającej objętość oddechową i oddychanie nosem, pomoże uspokoić nerwy, zmniejszyć stres i zredukować lęk. Poniżej znajdziesz opis pięciominutowego ćwiczenia o nazwie „sekwencja kontrolowanego oddychania” przeciwdziałającego psychicznej i fizycznej odpowiedzi organizmu na strach przed wystąpieniami publicznymi – aktywuje ono uspokajające działanie układu nerwowego i zmniejsza napięcie mięśni przed wystąpieniem.

Sekwencja kontrolowanego oddychania

Aby dojść do wprawy i być gotowy przed każdym, nawet spontanicznym wystąpieniem warto ćwiczyć oddychanie co najmniej raz w tygodniu:-)

  1. Uspokój oddech. W myślach licz swoje cykle oddychania (jeden wdech + jeden wydech = jeden cykl) przez jedną minutę. Powinno być pięć lub sześć cykli oddechowych na minutę.
  2. Oddychaj w rytmie 4-4-6-2. Wdychaj powietrze licząc do czterech, zatrzymaj oddech i policz do czterech, zrób wydech licząc do sześciu, a na końcu wstrzymaj oddech licząc do dwóch. Powtarzaj ten schemat, aż poczujesz się zrelaksowany i nie będziesz odczuwał, że brakuje ci powietrza.
  3. Zmniejsz objętość oddechową i oddychaj nosem. Zaciśnij wargi i wdychaj powietrze przez nos, a wydychaj przez usta. Staraj się zbliżyć podniebienie miękkie do podniebienia twardego i jednoczenie wdychaj przez nos, a wydychaj przez usta. Na koniec, wdychaj i wydychaj przez nos, utrzymując podniesione podniebienie miękkie tak, aby nie dotykało podniebienia twardego.
  4. Skieruj oddech w konkretne miejsce ciała. „Przeskanuj” w wyobraźni swoje ciało, aby znaleźć miejsca, w których odczuwasz napięcie. Skieruj w to miejsce wydech. Chociaż jest to tylko wizualizacja, to z każdym wydechem powinieneś odczuwać zmniejszenie napięcia.

Im więcej pracy włożysz w przywracanie spokoju wewnętrznego przez stosowanie sekwencji kontrolowanego oddychania, tym łatwiej będziesz mógł go przywrócić podczas wystąpień publicznych. Możesz zacząć od pięciu minut, a później praktykować 20-minutową sekwencję, jeszcze skuteczniejszą.

Gary zapewnia, że to sprawdzony sposób, aby stać się nieustraszonym mówcą:-)