Pokonaj strach przed prezentacją lub wystąpieniem

Przed tobą ważna prezentacja lub wystąpienie, a dopada Cię zdenerwowanie, niepewność i lęk. Na szczęście są techniki pomagające przezwyciężyć tremę. Sprawdź czy te, które opisuję poniżej będą dla Ciebie pomocne.

Objawy

Strach przed przemówieniami publicznymi objawia się na różne sposoby i nie tak samo u wszystkich. Najczęściej jest to kołatanie serca, pocenie się, drżenie głosu i suchość w ustach. Inne, rzadsze symptomy, to całkowite zapominanie treści wystąpienia, duszności i utrata głosu.

Strach może objawiać się także jako unikanie konieczności wypowiadania się, ataki paniki podczas przemówienia, a nawet omdlenie podczas prezentacji.

Jedną z najnieprzyjemniejszych postaci obawy przed wystąpieniami publicznymi jest lęk dręczący na długo przed momentem przemówienia.

Trudny przypadek

Treść twojej wypowiedzi ani jej długość nie mają tu znaczenia. Może chodzić o bardzo krótkie przemówienie, ale jeśli pozostał do niego np. miesiąc, to znaczmy, że udręka strachu potrwa bardzo długo.

W takich przypadkach prawdopodobnie potrzebny będzie trening obejmujący elementy terapii poznawczej, ćwiczenia relaksacyjne i skupiania uwagi, zastosowanie technik wizualizacji i strategii radzenia sobie z lękiem. Innymi słowy: pełen zakres metod jakimi posługują się specjaliści w przypadku osób chcących wyzbyć się lub zmniejszyć lęk przed wystąpieniami publicznymi.

„A teraz każdy się przedstawi”

W przypadku trwającego krótko nerwowego oczekiwania na wystąpienie jest łatwiejsze rozwiązanie. To prosta umiejętność przedstawiania się w sytuacji zawodowej. Zdarza się, że w jakimś gronie wszyscy kolejno prezentują się, a Ty zawczasu boisz się momentu, gdy nadejdzie Twoja kolej i nie jesteś w stanie niczego słuchać, nic do Ciebie nie dociera.

Ale możesz też być osobą, która aż do ostatniej chwili nie obawia się czekającej ją prezentacji i dopiero tuż przed nią pojawia się ostry lęk. To dość powszechne zjawisko.

Słuchanie pomaga

Jedną ze strategii jest, w takim przypadku, odwrócenie uwagi od obsesyjnego myślenia o zabraniu głosu przez skupienie się jakieś ważnej sprawie tuż przed wystąpieniem. Jednak słuchanie innych wydaje się lepszym remedium na lęk poprzedzający wystąpienie. Chodzi tu o prostą rzecz – skierowanie całej uwagi w kierunku przeciwnym niż własna osoba, czyli na osoby wypowiadające się przed nami.

A zatem, gdy przed czekającym cię za chwilę wystąpieniem dręczy cię strach, poczuj jak łagodzi go, słuchanie tego, co mówią inni. Siedząc na scenie czy przy stole i czekając na swoją kolej masz doskonalą okazję do wypróbowania tego sposobu.

Nie bez powodu ludzie mają dwoje uszu i jedne usta – żeby więcej słuchać niż mówić. A skoro mamy też jeden umysł udręczony strachem przed będącym tuż- tuż wystąpieniem, to tym bardziej warto pamiętać o parze uszu.