Dążenie do znalezienia w życiu sensu jest dla człowieka najpotężniejszą siła motywującą – pisze w swojej książce pt. ” Człowiek w poszukiwaniu sensu” były więzień Auschwitz, Viktor E. Frankl.

Największe szanse na przeżycie w obozie koncentracyjnym mieli ludzie świadomi tego, iż w przyszłości czeka na nich konkretne zadanie do wykonania. Podstawą zdrowia – nie tylko psychicznego – jest pewien rozdźwięk pomiędzy tym, co już osiągnęliśmy, i tym, co jeszcze musimy osiągnąć, albo tym, kim jesteśmy, a kim być powinniśmy.

Wyznaczenie konkretnego celu, np. przeczytania 100 książek, napisania ważnego artykułu, wybudowania domu, przebiegnięcia maratonu, przemeblowania mieszkania, rekonstrukcji starego samochodu, wyjazdu w góry itp. itd. pomoże nam przejść przed trudne okresy naszego życia.  

Zdaniem Viktora Frankla poważnie brzmiący „sens życia człowieka” zmienia się dość często. Dlatego liczy się nie jakiś ogólnie pojęty sens, lecz to, co w danym momencie ma znaczenie w życiu konkretnej osoby. Nie należy poszukiwać czegoś abstrakcyjnego. Każdy ma do wykonania wyjątkowe zadanie, tak jak wyjątkowa jest okazja aby je wykonać. A ta okazja, to sytuacja w jakiej się znaleźliśmy i konkretne wyzwania lub problem do rozwiązania.

Prawdziwy sens życia odnajdziemy raczej w świecie zewnętrznym niż w sobie samym. Im bardziej zapominamy o sobie – oddając się sprawie, której pragniemy służyć, bądź też osobie, którą pragniemy kochać – tym głębsze jest nasze człowieczeństwo i tym bardziej urzeczywistniamy swój potencjał. A zatem wyznaczajmy konkretne cele, kochajmy i oddawajmy się pracy dla innych w sytuacji, w której właśnie jesteśmy.